ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - BENEFICJENTEM Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY - BENEFICJENTEM Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ????????????????
❗️Uprzejmie informujemy, że oddział przedszkolny w SP5 otrzymał dotację rządową w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
❗️Program ma na celu wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek do 2025 roku.
❗️Otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę 1875 złotych (1500 zł kwota dotacji + 375 zł wkład własny organu prowadzącego).
❗️Pozyskane środki finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do oddziału przedszkolnego oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.
❗️Mając na uwadze zakup książek, najbardziej pożądanymi pozycjami są:
☑️ książki obrazkowe z dużymi literami do czytania metodą sylabową
☑️ książki edukacyjne (tematyczne)
☑️ książki aktywizujące (interaktywne, zachęcające do wykonywania różnych zadań)
☑️ bajki
☑️ opowiadania
☑️ wiersze
☑️ nowości wydawnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym.
❗️Zgodnie z warunkami programu lista zostanie przedstawiona do zaopiniowania przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.
❗️Do istotnych warunków realizacji programu należą:
☑️ Podjęcie współpracy z biblioteką publiczną lub publiczną biblioteką pedagogiczną w zakresie wzajemnej wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo organizowanych w placówkach wychowania przedszkolnego, bibliotekach szkolnych, publicznych, pedagogicznych.
☑️ Zorganizowanie w czasie roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów, takie jak spotkanie z twórcami literatury, w tym dziecięcej.
☑️Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez placówkę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
☑️ Zrealizowanie co najmniej jednych zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem książek zakupionych do oddziału przedszkolnego.
☑️ Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczenia książek również na okres ferii zimowych i letnich (nie oznacza to, że biblioteka będzie w tych okresach czynna dla czytelników).
☑️ Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
‼️ Życzcie nam powodzenia w realizacji programu!